YETKİLİ ORİJİNAL ÜRÜN
24 SAAT İÇİNDE NAKLİYE
SOHBET, E-POSTA VE TELEFON İLE DESTEK
ÜCRETSİZ HATTI +4969 - 173261340

Yasal durum

"Bir yazılım üreticisi, kullanılmış lisanslarının yeniden satılmasına karşı çıkamaz (...) . Bir (...) program kopyasının münhasır dağıtım hakkı ilk satışla birlikte sona erer."

 

İkinci el yazılım ticaretine ilişkin yasal durum

ATAD, 3.7.2012 tarihli karar, ref. C-128/11

Yazılım üreticileri, kullanılmış yazılımların yeniden satışına karşı kendilerini savunamazlar. Program kopyasının dağıtımına ilişkin münhasır hak ilk satışla birlikte sona erer. Adalet Divanı bu kararında, dağıtım hakkının tükenmesi ilkesinin yalnızca yazılım kopyalarının veri taşıyıcılarında satılması durumunda değil, aynı zamanda şirketin web sitesinden indirilerek dağıtılması durumunda da geçerli olduğunu belirtmektedir.

Münster Kamu İhale Dairesinin 01.03.2016 tarihli kararı, ref. no. VK 1-2/16

Hâlihazırda kullanılmakta olan yazılımların ihale dışı bırakılması kamu ihale kanununu ihlal etmektedir. Münster hükümetinin Kamu İhale Dairesi böylece kullanılmış yazılımların artık ihale dışı bırakılamayacağını açıkladı. Microsoft'un yeni yazılım şartnamesi, ihalede tarafsızlık ilkesini ihlal etmektedir. Böyle bir kısıtlama artık nesnel olarak gerekçelendirilemez. İkinci el lisanslar orijinalinden sapma değildir. Aksine, orijinal versiyondan ayırt edilemezler. VK Münster, kullanılmış yazılım alıcılarının kopyanın kaldırılmasını onaylatmalarını tavsiye eder. Bu, muafiyet anlaşması olarak adlandırılan bir anlaşma yoluyla sözleşmede kararlaştırılabilir. Hak zincirinin daha fazla tanımlanması gerekli değildir ve talep edilemez.

Federal Yüksek Mahkeme'nin 17 Temmuz 2013 tarihli kararı, Dava No. I ZR 129/08

Federal Yüksek Mahkeme 2013 yılında verdiği bir kararla ikinci el yazılım lisanslarının ticaretinin yasal olduğunu teyit etmiştir. Avrupa Adalet Divanı'ndan yaklaşık bir yıl sonra BGH de kullanılmış yazılım lisanslarının ticaretine ilişkin hukuki durumu ele aldı. ATAD'ın kararını bütünüyle onaylamıştır.

BGH, 11.12.2014 tarihli karar, Dava No. I ZR 8/13

Federal Yüksek Mahkeme, ATAD'ın kararının hacimli lisans anlaşmaları ve bunların bölünmesi ile de ilgili olduğuna hükmetti. Bu kararla BGH, Adobe'nin temyiz başvurusunu bütünüyle reddetmiştir. Bu nedenle, artık toplu sözleşmelerden alınan yazılım lisanslarının tek tek satılabileceği uygulanmaktadır. Dolayısıyla, toplu lisanslardan bireysel kullanılmış lisansların satın alınması yasal olarak güvenlidir ve kullanılmış yazılım alıcıları için hiçbir şekilde riskli değildir.

Wiresoft Ltd & Co KG, kullanılmış toplu lisansların alım ve satımı için güvenilir ortağınızdır. Sadece orijinal ürünler sunuyoruz ve tedarik zincirlerini denetim firmaları tarafından kontrol ettiriyoruz. Aynı durum, önceki sahiplerden alınan lisansların kullanılamazlığı için de geçerlidir. Satın aldığınızda, kullanılan yazılımın yasal olarak uyumlu kullanımı için ihtiyacınız olan tüm belgeleri alacaksınız!

Yüksek Bölge Mahkemesi, Ağustos 2016 tarihli karar, Ref. 406 HKO 148/16

Hamburg Yüksek Bölge Mahkemesi, haklar zincirinin açıklanmasının talep edilemeyeceğine karar vermiştir. Bu kararla OLG, ikinci el yazılım ticareti için haklar zincirinin, yani bir lisansın önceki sahiplerinin ifşa edilmesinin gerekli olduğu yönündeki açıklamaya son veriyor.

son görülen